Nové Město na Moravě
Čisté přírodní prostředí a členitý terén nabízí v létě velmi dobré podmínky pro provozování pěší turistiky i cykloturistiky, v zimě se Novoměstsko stává lyžařským centrem Vysočiny. Vysočina Aréna u Nového Města tradičně hostí závody světových pohárů na horských kolech, v běhu na lyžích a biatlonu.
Veřejná prostranství Nového Města zdobí, díky tvorbě slavných rodáků Jana Štursy a jeho žáka Vincence Makovského, originální sochařská galerie. Před Štursovým rodným domem na Vratislavově náměstí je instalována známá plastika Raněný, kašnu na Palackého náměstí zdobí socha Píseň hor symbolizující zdejší kraj. Dominantou Vratislavova náměstí je kostel sv. Kunhuty vyzdobený sgrafity dalšího rodáka Karla Němce.
Horácká galerie
Založení Horácké galerie se datuje k dubnu roku 1964. První výstavní prostory se nacházely v budově dnešní radnice, stálá expozice byla instalována ve dvou sálech novoměstského zámku. V roce 1972 byl pro potřeby galerie získán celý areál zámku.
Dnes svojí působností přesahuje Horácká galerie hranice regionu. Ve svém sbírkovém programu se zaměřuje na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním. Spravuje téměř 10 000 uměleckých děl, zejména rozsáhlé sochařské sbírky z pozůstalosti a odkazů významných sochařů 20. století – J. Mařatky, J. Štursy, V. Makovského, J. Laudy, K. Pokorného, L. Martínka, A. Odehnala, V. Žaluda a dalších sochařů. Soustřeďuje se také na regionální krajinářskou tvorbu a sklářské výtvarníky, spojené svým dílem se sklářskou hutí ve Škrdlovicích.