Vanda Šabaková & Luděk Šabaka
sobota 23. dubna 2022 v 17:00 hodin
Vanda Šabaková pochází z umělecké rodiny. Studiu harfové hry se od svých pěti let věnovala pod vedením MgA. Ivany Švestkové Dohnalové, u níž zakončila studium absolutoriem na Konzervatoři Plzeň. Nyní studuje na Kunst-Universität Graz ve třídě Univ. Prof. Margit-Anny Süß-Schellenberger.
Svoji koncertní činnost započala již v raném věku; nelze nejmenovat první cenu ve své kategorii na Mezinárodní harfové soutěži v srbském Novém Sadu, titul absolutní vítězky a cenu za nejlepší provedení povinné skladby v Soutěži konzervatoří České republiky, účast na Mezinárodních harfových dnech v Ostravě, koncerty spolu se členy Staatskapelle Dresden, s Kammerorchester ohne Dirigenten Dresden, každoroční přímé přenosy pro Český rozhlas Vltava či trvalou spolupráci s Kutnohorským komorním orchestrem.
V říjnu 2017 vystoupila jako sólistka v Diettersdorfově Koncertu A dur na Festivalu mladých evropských umělců ve Lvově s Filharmonií Lvov. V létě 2018 absolvovala koncertní cestu po Japonsku, kde uvedla mimo jiné spolu se svým otcem unikátní sonátu Françoise-Josepha Nadermana. I z těchto důvodů jí v témže roce byla primátorem města Plzně udělena Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let, kterou obdržela jako nejmladší laureát v historii. Na podzim 2019 byla pozvána do libanonského Bejrútu jako sólistka k tamějšímu komornímu orchestru na festival Les Musicales de Baabdath.
Od roku 2020 je členkou Orchestrální akademie Filharmonie Brno.
Vanda Šabaková hraje na nástroje renomované americké firmy Lyon & Healy.
Luděk Šabaka (*1966) na sebe upozornil již v dětství. Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží.
Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je rozsáhlý.
Vystupuje na významných světových pódiích – Musikverein, Wiener Konzerthaus, Semperoper Dresden, Teatro Dal Verme Milano, Salamanca Hall Gifu, Muza Kawasaki Hall Tokyo, Cascade Hall Tokyo, Brick Hall Nagasaki, The Opera House of National Grand Theatre Beijing atd., spolupracuje s významnými zahraničními umělci, pravidelně vede kurzy klavírní techniky v Tokiu. Pedagogicky působí od roku 2003 na Konzervatoři v Plzni, v letech 1989–2009 též působil na Konzervatoři v Praze. Počínaje školním rokem 2009–2010 vyučuje na pobočce ZUŠ v Sázavě, na jejímž založení se spolupodílel.
Program koncertu
Johann Sebastian Bach:
(1685–1750)
SARABANDA
z partity č. 1 b moll BWV 1002 v transkripci pro sólovou harfu Marcela Grandjanyho (1891–1975)
Louis Spohr:
(1784–1859)
FANTASIE c moll op. 35
pro sólovou harfu
Antonín Dvořák:
(1841–1904)
SUITA A dur op. 98 „Americká“
pro klavír
Moderato – Molto vivace – Allegretto – Andante – Allegro
Claude Debussy:
(1862–1918)
TANCE
pro harfu a klavír
Danse sacrée – Danse profane
*******
Pavel Trojan:
(*1956)
KALIGRAFIE
pro harfu a klavír (2019)
Moderato – Moderato – Allegro – Moderato – Allegro – Moderato
Hanuš Trneček:
(1858–1914)
VLTAVA
koncertní fantasie pro sólovou harfu podle stejnojmenné symfonické básně Bedřicha Smetany
Maurice Ravel:
(1875–1937)
INTRODUKCE A ALLEGRO
pro harfu a klavír v autorově úpravě
Ke stažení: plakát PDF / plakát JPG